Hakkında

Tarık Tuncay, 1977’de Elazığ’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Türkiye’de ve Hollanda’da tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nden 2000 yılında mezun oldu. Aynı yıl akademik kadrosuna katıldığı Sosyal Hizmet Anabilim Dalı’nda yüksek lisans ve doktora eğitimini tamamladı. Doktora eğitiminin ardından Almanya, Hollanda ve ABD’deki üniversitelerde ve araştırma merkezlerinde, araştırmacı ve eğitimci olarak bulundu. 2012 yılında doçent, 2018 yılında profesör unvanını aldı. Halen Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölümü’nde öğretim üyesidir. Sosyal çalışma meslek ve disiplininin sağlık, aile refahı ve sosyal hizmet yönetimi alanlarında çalışmaktadır. Sosyal hizmet eğitiminin niteliğiyle ilgili araştırmalar yapmaktadır. Elliden fazla kitap bölümü, yüzden fazla bildiri, derleme makale ve araştırması yayınlandı. Yirmiden fazla yüksek lisans ve doktora tezinde danışmanlık yaptı. Çok sayıda uluslararası bilimsel dergide hakemlik yapmaktadır. Sosyal Hizmet Magazin popüler meslek dergisinin genel yayın yönetmenliğini yürütmektedir. 

Yüksek lisans tezinde, 1999 Marmara-Düzce Depremleri örneğinde afetin psikososyal etkilerini ve sosyal çalışmacıların müdahalelerini inceledi. Afet, travma ve kriz müdahalesi konularında uygulamalar yapmaktadır. Gazilerin psikososyal ihtiyaçları ve sosyal uyumlarının artırılmasıyla ilgili araştırma ve uygulamalar yürütmektedir.

Doktora araştırmasında psikososyal-onkoloji alanında çalıştı. Genç kanser hastalarıyla derinlemesine görüşmelere dayalı bir çalışma yürüttü. Hastalık sürecini ve anlatılarını güçlendirme yaklaşımı temelinde analiz ederek, kanser hastalarını destekleyici bir “biyopsikososyotinsel” müdahale modeli tasarladı. Düşük sosyo-ekonomik statüdeki gruplarda, ruhsal ve kronik bedensel hastalıkların üzerindeki toplumsal damgalanmayı, psikososyal ve tinsel yönleri inceleyen çalışmalar yürütmektedir. Hastaların ve ailelerinin ‘sosyal işlevselliklerini’ artıran girişimlerin geliştirilmesi üzerine çalışmaktadır. Özellikle destek gruplarının geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yapmaktadır. 

Doktora eğitiminin ardından, aile-çocuk sorunları, aile hayatı eğitimi ve aile danışmanlığı konularında çalıştı. Aile dayanıklılığını etkileyen faktörler ve ailelere ve koruma altındaki çocuklara yönelik psikososyal girişimler ve hizmetler üzerine çalışmaktadır. Lisans, lisansüstü ve sertifika programlarında aile ve evlilik danışmanlığıyla ilgili eğitim ve süpervizyon çalışmaları yürütmektedir. İncinebilir gruplara yönelik sosyal koruma hizmetlerinin ve sosyal politika uygulamalarının geliştirilmesiyle ilgili araştırma ve danışmanlık yapmaktadır. Araştırmalarında sosyal çalışma, psikoloji ve sosyal epidemiyolojinin kuramsal ilkelerini ve çoklu metodolojilerini bütünleştirmektedir.

ÇALIŞMA ALANLARI

Akademik çalışmaları ve yayınlarının kapsamı şu şekildedir:

  1. Afet, travma ve kriz müdahalesi

  2. Kronik hastalıklarda psikososyal girişimler

  3. Aile danışmanlığı ve aile-çocuk refahı

  4. Sosyal refah hizmetleri yönetimi ve sosyal politika

  5. Sosyal hizmet eğitimi

TAMAMINI İNDİRİN 

EĞİTİM

LİSANS

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Hizmetler Yüksekokulu (1996-2000)

YÜKSEK LİSANS

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Hizmet ABD (2000-2003)

DOKTORA

Hacettepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sosyal Hizmet ABD (2003-2009)

DOÇENTLİK

Yükseköğretim Kurulu & Hacettepe Ünv. (2012 - 2018 )

PROFESÖRLÜK

Hacettepe Ünv.  (2018)

  • Twitter Clean

© 2015  TARIK TUNCAY. www.tariktuncay.org - Sitede yer alan yazılar kaynak gösterilerek kullanılabilir.

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now